Jędrzychowice 25, 57-120 Wiązów +48 71 307 10 10

Wydarzenia

Szkolenie dla lekarzy

Szkolenie dla lekarzy

W niedzielę, 3 września 2017 r., w naszym Centrum odbyło się spotkanie edukacyjne dla lekarzy, którzy są zainteresowani leczeniem konopiami. W gronie szkolących się lekarzy nie zabrakło m.in. internistów, neurologów czy psychiatrów. Spotkanie dotyczyło praktycznego zastosowania kannabinoidów w procesie powrotu do zdrowia. Swoją wiedzą podzieliło się kilku ekspertów, m.in. Bogdan Jot, Janusz Nawolski, dr Jacek Cieżkowicz oraz dr Marek Bachański. 

 

Bogdan Jot przybliżył zagadnienia układu endokannabinoidowego: wyjaśnił działanie rolę i działanie receptorów CB1 i CB2, omówił endokannabinoidy, czym stworzył doskonały wstęp dla pozostałych prelegentów. Następnie głos zabrał Janusz Nawolski –farmaceuta posiadający rozległą wiedzę na temat fitokannabinoidów i pozostałych składników biologicznie aktywnych, w które bogate są konopie. Następnym prelegentem był dr Jacek Cieżkowicz, który podzielił się lekarzami swoją wiedzą wynikającą z ponad 2 letniej praktyki w leczeniu pacjentów ekstraktami z konopi. Wisienką na torcie szkolenia był wykład dr Marka Bachańskiego – pierwszego w Polsce lekarza, który zastosował konopie w leczeniu dziecka z lekooporną padaczką. Dzisiaj dr Bachańki jest niekwestionowanym autorytetem w zakresie medycyny konopnej w Polsce, a dzięki swojej praktyce uratował już setki dzieci chorych na najcięższe postacie lekoopornej padaczki.

 

Na spotkaniu nie zabrakło również żywego przykładu na skuteczność kannabinoidów: największym bohaterem spotkania był Markus Odelga – chłopczyk, który żyje dzięki terapii CBD. Markus cierpiał na nowotwór pnia mózgu i po wykorzystaniu wszystkich konwencjonalnych sposobów leczenia (operacja, radio- i chemioterapia) doznał wznowy wraz z przerzutami do rdzenia kręgowego. Rodzice chłopca usłyszeli wyrok: 2-3 tygodnie życia syna. Jednak – pomimo bezradności lekarzy i tak strasznych prognoz – Markus żyje nadal. Co więcej – po ponad rocznej terapii CBD, Markus nie tylko otrzymał prezenty z okazji swoich 7 urodzin, ale jego nowotwór się całkowicie wycofał. To największy i najlepszy prezent, jaki mogli wyobrazić sobie rodzice chłopca i on sam. 
Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem lekarzy praktykujących i chcących praktykować. W nieformalnej atmosferze lekarze mieli szansę, aby wymienić się doświadczeniami i podyskutować przy wspólnym stole.
 
Zapraszamy na kolejne spotkania edukacyjne: chętnym do nauki lekarzom gwarantujemy dostarczenie wiedzy na temat możliwości terapeutycznych, jakie dają kannabinoidy. Już wkrótce lekarze w Polsce będą mogli wystawiać recepty na susz z konopi indyjskich. Niestety Ministerstwo Zdrowia nie dokłada starań, aby ich do tego przygotować. Dlatego – jako doświadczeni praktycy – robimy to my. 
Loading...