Jędrzychowice 25, 57-120 Wiązów +48 71 307 10 10

O obiekcie

//centrum.maxhemp.pl/wp-content/uploads/2017/04/palac-1-1.jpg

Pałac w Jędrzychowicach

Centrum Terapeutyczne Max Hemp znajduje się w klasycystycznym pałacu w Jędrzychowicach (gmina Wiązów, Dolny Śląsk).

Obiekt o powierzchni 1070 m², powstały w 1846 roku, otoczony jest parkiem.

Do 1939 roku pałac należał do Paula Yorcka von Wartenburga - dyplomaty, członka ruchu oporu w hitlerowskich Niemczech i współzałożyciela Kręgu z Krzyżowej.

Trochę historii

Po raz pierwszy nazwa wsi – Jędrzychowice – pojawiła się w dokumencie z 1208 roku jako Indrickow – po polsku: Jędrzychowo. W 1418 r. wieś przeszła w ręce śląskiego rodu szlacheckiego Rybiczów (Reibnitz). Pałac i kompleks parkowy go otaczający został wzniesiony w 1846 r. Ostatni z Rybiczów, Wilhelm Oszald von Reibnitz, był majorem i dowódcą II Batalionu Brzeskiego, wchodzącego w skład XI regimentu Piechoty Obrony Krajowej z Namysłowa. Wieś odziedziczył po swym szwagrze – Ferdynandzie von Paczewskim.

Za czasów ostatniego z rodu Rybiczów, Wilhelma, we wsi znajdowała się dobrze prosperująca gorzelnia, browar, 7 warsztatów rzemieślniczych, cegielnia oraz bogato uposażony folwark, w którym hodowano przeszło 1500 szt. owiec – merynosów. Rodzina Rybiczów wymarła w 1869 r., a ich majątek wykupił hrabia Yorck von Wartenburg. W rękach rodu Wartenburgów majątek pozostał do końca II wojny światowej.

//centrum.maxhemp.pl/wp-content/uploads/2017/04/centrum-max-hemp-palac.jpg

W naszym pałacu znajduje się:

17 pokoi

jedno- i dwuosobowych

Apartament

z balkonem

Minisiłownia

Sala bilardowa

Sala kominkowa

Biblioteka

Loading...

pl_PLPolish
en_USEnglish pl_PLPolish